Obec Bohdaneč
ObecBohdaneč

Pohádkové putování

Vážení spoluobčané, k dnešnímu dni jsme uzavřeli anketu na výběr autobusvých zastávek. Výsledky naleznete v sekci aktuality. Děkujeme za účast v anketě

Památky a zajímavosti v Bohdanči a okolí

• Kostel Zvěstování Panně Marii

Gotický kostel zasvěcený Panně Marii. Jeho vznik lze datovat do druhé poloviny 13. století, do období bohdanečských vladyků, i když první písemná zpráva je až z roku 1350.

Kostel v gotickém slohu má obdélníkovou loď a pětiboce ukončený presbytář s přilehlou sakristií na severní straně. Vcházelo se do něj původně gotickým portálem z hrubozrnného vápence v jižní stěně lodi. Portál je bohatě profilovaný, v ústupkovitě vložených prutech profilace jsou zakomponovány reliéfy lidských masek. Později byla na severozápadní straně kostela přistavěna hranolová věž. Loď kostela je plochostropá, presbytář sklenut pozdně gotickou žebrovou klenbou, sakristie klenbou valenou. Rekonstrukce šindelových střech probíhaly v letech 1908 – kdy se prováděla oprava věže, byla mimo jiné navýšena o 3m a další v letech 1936, 1940, 1950 a v roce 1965.

• Socha Zvěstování Panny Marie

Tato socha netradičně pojatého pohledu na Pannu Marii byla postavena společností Less a.s. v roce 2007. Její návrh vytvořil pražský sochař Pavel Purkrabek a vysvěcení provedl královohradecký pomocný světící biskup mons. Josef Kajnek.

• Trojboká kaplička

Památkově chráněná, trojboká, zděná výklenková barokní kaple se stanovou střechou. Postavena je na kraji obce Bohdanče při hlavní komunikaci směrem od Zbraslavic či Štipoklas. Letopočet jejího postavení se sice oficielně nepodařilo dochovat, ale dá se odhadovat  na polovinu 19. století.

• Palírna „U vodníka“

Výroba domácí pálenky měla kdysi v tomto kraji velkou tradici. Tuto skutečnost dokládají i četné záznamy v místních kronikách. Bohdanečská palírna společnosti Zelená Bohdaneč s.r.o. byla založena v roce 2001. Jsou zde vyráběny kvalitní ovocné destiláty, které jsou jako jedny z mála na našem trhu, vyráběny výhradně přírodním postupy, z přírodních surovin, bez použití průmyslově vyráběného lihu a umělých přísad. Suroviny jsou získávány převážně z vlastních sadů, případně jsou vykupovány od osvědčených pěstitelů. Celý proces probíhá tradičním, takřka rukodělným způsobem.

Ve vedlejším objektu u palírny se návštěvník může seznámit s velkochovem včel, který v tomto regionu zavádí společnost Zelená Bohdaneč s.r.o..

www.palirnabohdanec.cz

• Ostrov

Nedaleko Bohdanče se rozkládá osada Ostrov s ranně barokním zámkem, kolem kterého se rozkládal v minulosti poplužní dvůr. Prvá zmínka o obci se datuje k roku 1257 a to přímo predikátem (Petr z Ostrova).  O nejstarší podobě původní tvrze nejsou dochovány žádné hmotné či jiné údaje. Prvá zmínka o tvrzi je z roku 1580 při prodeji ostrova Jiříkovi Hostačovskému z Petrovic jako „tvrz Vostrov“ a „při tom dvůr poplužní s poplužím“.

V letech 2007-2008 byl  celý areál společností Less&Patrick s.r.o. nákladně rekonstruován při maximálním zachování původních prvků. V současnosti s v areálu nachází muzeum lidových krojů.

Turistické informace

Komunitní centrum Bohdaneč - projekt je spolufinancován Evropskou unií

Historie Bohdanečska

SDH

Překlad (translations)

jasno 8 °C -2 °C
středa 20. 3. polojasno 12/0 °C
čtvrtek 21. 3. zataženo 13/4 °C

Odstávky ČEZ

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Partneři, svazky, projekty