!!!POZOR!!! Z důvodu avizovaného špatného počasí se tuto sobotu 14.9.2024 bohdanečský cyklistický závod "Ušlapto" ruší. Náhradní termín akce 21.9.2024.
Podání žádosti o milost
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Podání žádosti o milost
4. Základní informace k životní situaci
Na základě článku 62 písm. g) a článku 63 písm. j) Ústavy České republiky je prezident republiky oprávněn udělovat tzv. milost, tedy jednak odpouštět či zmírňovat tresty uložené soudem a zahlazovat odsouzení a jednak nařizovat, aby se trestní řízení v určité věci vůbec nezahajovalo, nebo, bylo-li zahájeno, se v něm nepokračovalo.
Ministr spravedlnosti je proto na základě výše uvedeného rozhodnutí prezidenta republiky povinen zamítnout žádost vždy, pokud se nejedná o žádost osoby, která trpí závažnou, či nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život, a zároveň pokud sám soud neshledal podmínky k tomu, aby upustil od výkonu trestu odnětí svobody nebo jeho zbytku z důvodu nevyléčitelné životu nebezpečné nemoci nebo nevyléčitelné nemoci duševní (§ 327 odst. 3 trestního řádu).
Jinými slovy, ve všech případech, tedy pokud se jedná o žádost o zastavení trestního stíhání, či o žádost o zmírnění jiného trestu než je trest odnětí svobody a žádosti osob, které nejsou nemocné tak, jak je výše popsáno, a soud nevydal rozhodnutí podle § 327 odst. 3 trestního řádu, musí ministr spravedlnosti žádost zamítnout.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Jakákoliv fyzická či právnická osoba, proti které je vedeno trestní řízení, či která vykonává trest.
Žádost může podat i jiná osoba (právnická či fyzická), která má zájem na tom, aby byla milost udělena osobě trestně stíhané či osobě vykonávající trest.
Vzhledem k omezení vyplývajícím pro ministra spravedlnosti je vhodné, aby osoba žádající o milost, která je ve výkonu trestu a chce žádat o milost ze zdravotních důvodů, nejprve podala žádost na soud ve smyslu § 327 odst. 3 trestního řádu. Tedy žádost, aby z důvodu nemoci, která je nevyléčitelná a životu nebezpečná, či z důvodu nemoci duševní, sám soud upustil od výkonu trestu odnětí svobody. Po zamítnutí této žádosti soudem je možné podat žádost o milost s nadějí na kladné vyřízení.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Splnění všech požadovaných náležitostí.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Podáním písemné žádosti adresované Ministerstvu spravedlnosti, či přímo prezidentu republiky.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Ministerstvo spravedlnosti- oddělení ústavněprávní; žádost lze také podat přímo prezidentu republiky, řízení však provádí Ministerstvo spravedlnosti.
V žádosti je nutné uvést všechny důležité údaje o osobě, pro kterou je milost požadována:
jméno a příjmení,
datum narození nebo rodné číslo,
adresu trvalého pobytu,
platnou korespondenční adresu,
spisové značky rozsudků v dané věci s uvedením soudu, který ve věci rozhodoval (či jejich kopie),
výpis z rejstříku trestů,
spisovou značku rozhodnutí o zamítnutí upuštění od výkonu trestu odnětí svobody ve smyslu § 327 odst. 3 trestního řádu (pokud takové rozhodnutí je),
důvody, pro které je milost požadována.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Žádost lze podat v jakékoliv písemné podobě.
Pro zrychlení práce zhotovilo Ministerstvo spravedlnosti formulář, který byl zaslán i do věznic. Osoby vazebně stíhané i osoby ve výkonu trestu jej proto mají k dispozici.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Žádost o milost lze podat v kterékoliv fázi trestního řízení.
Délka řízení je závislá na náročnosti potřebného šetření a nedá se předem přesně stanovit. Zpravidla bývá rozhodnutí zpracováno v rozmezí 1-3 měsíců.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Postup řízení při vyřizování milostí neupravuje žádný právní předpis. Udělení milostí je oprávněním prezidenta republiky, který sám rozhodne, kdy milost udělit a kdy nikoliv.
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o milost nejsou opravné prostředky přípustné.
Je však zároveň možné podat žádost o milost znovu (např. pokud nastanou v případě stejného trestu či trestního řízení nové skutečnosti, které by mohly vyvolat změnu rozhodnutí - např. závažná choroba apod.).
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
21. Nejčastější dotazy
22. Další informace
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
SDH Bohdaneč a Obec Bohdaneč v roce 2019 za přispění nadace Agrofert opravila a zrekonstruovala hasičskou stříkačku, která bude sloužit pro potřeby zásahové jednotky obce Bohdaneč, ale i pro závodní družstva v požárním sportu SDH Bohdaneč.